Prirodni načini za prevenciju i ublažavanje problema s venama
Mnogi ljudi pate od problema s venama, koji mogu biti ne samo neugodni, već i bolni. No, ti izazovi nam također pružaju priliku: šansu da bolje razumijemo svoje tijelo i podržimo ga s pažnjom i prirodnim sredstvima. U ovom članku zajedno otvaramo vrata provjerenim strategijama samopomoći koje ne samo da obećavaju olakšanje, već i jačaju naš odnos s vlastitim tijelom.
Tipične tegobe kod problema s venama uključuju:
- Otekline u nogama, posebno nakon dugog stajanja ili sjedenja
- Osjećaj težine ili bolova u nogama
- Vidljive proširene vene ili kapilare
- Osjećaj umora u nogama
- Noćni grčevi u listovima
Problemi s venama često imaju više uzroka: Genetska predispozicija igra veliku ulogu jer povećava vjerojatnost za slabije zidove vena i ventile. Faktori životnog stila poput dugog stajanja ili sjedenja također utječu na protok krvi. Prekomjerna težina povećava pritisak na vene. Hormonske promjene, posebno tijekom trudnoće ili menopauze, mogu dodatno opteretiti vene. S godinama, vene gube na elastičnosti, što dodatno povećava rizik od problema s venama.
Učinkovita samopomoć kod problema s venama!
Preporučuje se kombinacija vježbanja, prehrane i vanjskih primjena.
- Dnevne vježbe za noge poboljšavaju cirkulaciju
- Prehrana bogata vlaknima s puno voća i povrća sprječava upale.
- Kretanje. Redovite šetnje, dnevno hodanje na prstima ili često penjanje stepenicama
- Sportovi prikladni za vene uključuju: plivanje, gimnastiku za stopala, biciklizam, trčanje, ples, tenis.
- Izbjegavajte izvore topline poput dugih sunčanja ili vrućih kupki jer mogu proširiti vene.
- Sanacija crijeva: Problemi s probavom negativno utječu na slabost vena
- Upravljanje težinom: Prekomjerna težina može povećati pritisak na vene i pogoršati probleme s venama.
- Podizanje nogu: Podizanje nogu može pomoći u poboljšanju protoka krvi i smanjenju otekline. Pokušajte podići noge više puta dnevno na najmanje 15 minuta.
- Izbjegavanje dugog stajanja ili sjedenja: Ako morate dugo stajati ili sjediti, pokušajte uzimati redovite pauze i kretati se kako biste potaknuli protok krvi.
- Prestanak pušenja je također važan jer nikotin ometa cirkulaciju krvi.
- Nošenje kompresijskih čarapa (pitajte stručno osoblje, ovdje se može puno pogriješiti)
- Preporučuju se podkoljenice po Pfarreru Sebastianu Kneippu
Sebastian Kneipp preporučio je kod proširenih vena kao dopunsku terapiju dnevne podkoljenice:
S ručnim tušem počinjete na desnom stopalu, vodite topli mlaz vode s vanjske strane noge do koljena i pustite vodu da široko teče preko noge. Zatim se krećete s unutarnje strane potkoljenice natrag do pete i na kraju zalijevate taban stopala. Ista primjena se zatim ponavlja hladnom vodom. Nakon toga započinje tuširanje na isti način na lijevoj nozi. Cijela primjena treba završiti hladnom vodom kako bi se potaknula cirkulacija krvi i ojačale vene. Promjena između tople i hladne vode djeluje kao vrsta vaskularnog treninga koji održava elastičnost zidova vena i podržava funkciju venskih ventila. To može pomoći u ublažavanju simptoma proširenih vena i usporavanju njihovog napredovanja. Nakon primjene važno je lagano kretati nogama kako bi se dodatno potaknula cirkulacija. Kratka šetnja ili nježne vježbe za noge mogu biti korisne.
Prirodni lijekovi za podršku venama
Odgovarajuće ljekovito bilje za bolesti vena može se koristiti u obliku čaja, tinktura, masti, gela ili spreja
Čajne mješavine
Heljda biljka ( Fagopyrum esculentum) je poznat po svojem pozitivnom učinku na krvne žile i često se koristi za podršku kod bolesti vena. Flavonoidi sadržani u biljci, posebno rutin, jačaju zidove kapilara, poboljšavaju njihovu elastičnost i potiču cirkulaciju. To pomaže ublažiti simptome slabosti vena kao što su otekline, bolovi i proširene vene.
Divlji Kesten (Aesculus hippocastanum) Horse chestnut je jedna od najpoznatijih ljekovitih biljaka za liječenje bolesti vena. Njegov aktivni sastojak aescin ima protuupalna i dekongestivna svojstva koja pomažu smanjiti propusnost vena i poboljšati venski protok krvi. Upotreba horse chestnuta može pružiti značajno olakšanje kod tegoba poput proširenih vena, otekline i bolova u nogama.
Žuti kokotac (Melilotus officinalis) Sweet clover je posebno vrijedan zbog svojeg limfatičnog i venskog jačajućeg djelovanja. Biljka sadrži kumarine koji imaju razrjeđujući učinak na krv i time poboljšavaju svojstva protoka krvi. Sweet clover se tradicionalno koristi za liječenje
Postoje vrlo korisne mješavine čajeva, pitajte u ljekarni ili kod pouzdanog iscjelitelja!
Gemoterapija
Gemoterapija koristi embrionalnu snagu biljaka – to jest pupoljke, vrhove izdanaka i mlade izbojke – kao regenerativnu i ljekovitu snagu za ljude. Gemmo je latinski i znači ništa drugo nego pupoljak. Lijekovi se isključivo proizvode od svježih biljnih pupoljaka – tkiva koje se nalazi u razmnožavanju i stoga je bogato biljnim faktorima rasta. U ovoj mladoj fazi biljka dostiže najveću vitalnost. Iskoristiti tu vitalnost za ljude bio je cilj otkrivača gemoterapije, dr. Pol Henryja.
Gemo macerati
Gemopreparati sadrže koncentriranu ljekovitu snagu biljke. Praktični su za putovanja i koriste se tri puta dnevno prskanjem u usta.
Od 2021. godine bavim se gemoterapijom i fasciniran sam raznolikim mogućnostima koje nam priroda pruža
U nastavku ćete pronaći popis Gemmopreparata koji bi mogli biti od pomoći u vezi s ovom temom:
- DIVLJE KESTEN– pomaže venskoj cirkulaciji krvi
OSKORUŠA– jača zidove vena i limfnih žila.
- SVIB – štiti i jača vene
Etericno ulje
Sastavio sam jednostavan recept s proizvodima koje također možete koristiti na druge načine.
Recept za mast od kestena za samostalnu pripremu
Potrebno vam je:
- 30 ml tinkture od divljeg kestena (ljekarna ili travar)
- 30 ml BIO suncokretovog ulja
- 15 g lanolina (iz ljekarne ili online)
- 4 g pčelinjeg voska
- 1 veliki lonac i drugi spremnik za vodenu kupelj
- 1 dodatni mali lonac za zagrijavanje tinkture
- Posudice za mast za pohranu ili jednostavno male staklenke sa zatvaračem na navoj
- Lonac s voskom izvadite iz vodene kupelje, umiješajte opcionalne sastojke, dodajte tinkturu i polako miješajte.
- Miješajte dok se masa gotovo ne ohladi, ali je još uvijek tekuća za punjenje.
- Ulijte u pripremljene posudice za mast i zatvorite.
Primjena masti od kestena Optimalan učinak ove masti postiže se ako je koristite ujutro i navečer. Nanesite je počevši od zgloba noge ili ruke prema gore na zahvaćena područja i masirajte bez pritiska dok se ne upije.
Prehrana:
Prehrana prijateljska prema venama trebala bi biti bogata vlaknima kako bi se potaknula probava i izbjegao pritisak na vene. Cjelovite žitarice, mahunarke i povrće su idealni za to. Omega-3 masne kiseline iz ribe ili lanenog sjemena podržavaju zdravlje krvnih žila. Antioksidansi u tamnom voću i povrću poput trešanja, borovnica i špinata štite zidove vena. Voda i biljni čajevi potiču hidrataciju. Heljda je provjerena namirnica kod bolesti vena. Sadrži posebno puno rutina koji zgušnjava i jača zidove krvnih žila.
Evo nekoliko namirnica bogatih vlaknima koje doprinose uravnoteženoj prehrani:
Žitarice: Među cjelovitim žitaricama nalaze se, na primjer, cjeloviti kruh, zobene pahuljice, kvinoja, smeđa riža i pšenične mekinje, kao i tjestenina od cjelovitog zrna.
Mahunarke s visokim udjelom vlakana: To uključuje grah, leću i grašak, koji ne samo da su bogati vlaknima, već također pružaju važne proteine.
Voće: Jabuke, razne vrste bobica, naranče i kruške nisu samo ukusne, već su i dobar izvor vlakana.
Vrste povrća: Među povrćem bogatim vlaknima nalaze se brokula, prokulice, mrkva, špinat i kelj, koji također sadrže mnogo vitamina i minerala.
Orašasti plodovi i sjemenke: Bademi, chia sjemenke, laneno sjeme i suncokretovo sjeme osim vlakana pružaju i zdrave masti i bjelančevine.
3 ideje za obroke bogate vlaknima
Polpete od Heljde
Hrskave pljeskavice na bazi heljde, bogato začinjene i poslužene s bogatom šarenom salatom te osvježavajućim jogurtnim preljevom.
Curry od slanutka:
Obilni curry napravljen od slanutka, rajčice, luka i mješavine začina, poslužen uz somun od cjelovitog zrna pšenice ili smeđu rižu.
Burritos od graha i povrća
Tortilje od cjelovitog zrna punjene crnim grahom, rižom, avokadom, svježim povrćem i kapom limunovog soka, za obrok bogat vlaknima i zasitan.
Zaključna riječ:
Primjena strategija i lijekova o kojima smo razgovarali može značajno doprinijeti poboljšanju vašeg zdravlja vena. Zapamtite da su strpljenje i dosljednost ključ uspjeha. Počnite korak po korak integrirati ove savjete u svoju svakodnevicu i promatrajte kako se vaše dobrobit poboljšava. Vaše vene će vam biti zahvalne.
Napomena:
U ovom blog članku dijelim svoja osobna iskustva u podršci zdravlju vena. Svi ovdje predstavljeni savjeti temelje se na mojim vlastitim doživljajima i nisu zamjena za profesionalni medicinski savjet. Potičem svakoga tko ima trajne probleme s venama da uvijek konzultira liječnika. Moji uvidi su informativni i inspirativni, ali ne mogu zamijeniti stručnost specijalista.